GLISTE PRI OTROCIH v našem vrtcu in šoli

Pri otrocih in mladostnikih povzročajo glistavost najpogosteje podančice, vendar jo lahko povzročijo tudi človeške gliste ali trakulje.

Gliste lahko pridejo v vašega otroka z živili, v peskovnikih ali od živali. ]ajčeca glist pridejo do ust in se v želodcu in črevesju razvijejo v gliste. Samice ponoči zlezejo iz črevesa in ležejo mikroskopsko majhna jajčeca okoli zadnjične odprtine. To povzroča srbenje, s praskanjem pa pridejo jajčeca za nohte in se preko ust spet prenesejo v črevo (samookužba), Ta krog traja do dva meseca, zato morajo biti glistavi otroci zdravljeni dva do trikrat v časovnih presledkih.
Podančice so videti v blatu kot en do dva milimetra dolgi odrezani koščki vrvice, ki se premikajo. Gliste so videti kot deževniki. Od trakulje najdete v blatu otroka pet do deset milimetrske člene črvov, ki so kot špageti. Otroci, ki imajo gliste, so utrujeni in zaspani. Velikokrat imajo kolobarje okrog oči in slabo napredujejo. Otroke s podančicami ponoči srbi zadnjična odprtina. Otroci z glistami so nagnjeni k bolečinam v trebuhu, vse do kolik, napenja jih in imajo občasno drisko. Pri trakuljah imajo otroci nejasne težave v trebuhu, so strašno lačni ali izgubijo tek in hujšajo.

NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI:

• srbenje v predelu zadnjične odprtine
  • žive gliste ali deli glist v blatu
  • bolečine v trebuhu kot kolike
  • bruhanje
  •  kolobarji okrog oči
  • utrujenost
  • nenapredovanje ali hujšanje

Tako vi pomagate otroku:

• Prosimo pazljivo preberite priložen listek k zdravilu proti parazitom in se držite priporočenih higienskih ukrepov, kot je menjava perila po zdravljenju. V času zdravljenja mora otrok ponoči nositi tesne kopalke, da mu preprečite praskanje.
  • Ker se jajčeca črvov prilepijo na prste vašega otroka, obstaja nevarnost, da se umažejo igrače, deli obleke, živila. Dobro operite te predmete z vročo vodo in detergentom za posodo, sicer se lahko povzročitelji bolezni prenesejo tudi na druge ljudi.
  • Otroku pristrizite nohte čisto na kratko.
  • En teden dajajte otroku zjutraj na tešče kozarec soka kislega zelja ali 100 g surovega kislega zelja.

Mora otrok k zdravniku?
Glistavost mora vedno zdraviti zdravnik. V primeru podančic je najbolje, da se pregleda vsa družina.

Kako pomaga zdravnik
Otroku predpiše zdravilo proti parazitom. Moderna zdravila uničijo parazite, ne škodujejo pa otrokovemu telesu.

GLISTE PRI OTROCIH